Eröffnungsprotokoll des Testaments des Marcus Sempronius Priscus
edition published: 2023-10-06
availability: CC BY-NC-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/)

69914 AD 131 Arsinoite

[...][...] Magdola [...] iugera fr[...][...] septesemi statio m [...][...]gaumu[...]a[...][...]ua calami a scrin [...][...] iugera cc a[...]b[...]sm[...][...]rum matrimonium [...][...][...][...]icoe[...] particulam quae st [...][...][...][...]eter[...]l[...]eius aut domuculas [...][...][...]no[...]naeum a me per hoc testamentum [...][...][...] filiabus meis quattuor DL aequis parti [...][...] Diodora et Longinia quae sunt [...][...] clam et sarcinas et uestem et quae habe filiabus meis et uit[...]s et [...]un[...]ota omnia ut ea Diodora [...][...][...][...]cc quod uolo efferri et sepeliri more [...][...][...][...]g[...] quas uolo Diodoram et Longiniam [...][...] Diodoram et Longiniam aneglogistas esse de rebus [...][...][...][...] mei procuratorem [...][...][...] pupillorum Heraidos et [...][...]amyfaos [...][...][...][...]s he[...] tuas sibi auferas [...][...][...] etsi fuerint suae tutelae tuti sint [...][...][...][...]tione sublata Iuliano quidem is [...][...] Diodora et Longinia post centum dies [...][...][...][...]icas erepta sunt [...][...][...] pupillae [...][...][...][...] meis dm non en terra uel in mare [...][...][...] contra hoc testamentum facere quod si quis [...][...][...]ibus suis singulis drachmas mille Thaisan [...]m[...][...][...][...] quae mihi molesta sit quam propter [...] uolo et iubeo eam non peruenire corpori meo [...] neque habere nullum negotium cum filias [...]itus actio erit una ex filiabus meis antequam [...][...] quam su[...][...][...]e fuerit iubeo omnem [...]uenire [...] dolus malus abesto familiam pecuniamque testamenti faciendi causa emit fiduciarius Marcus Lucretius

Clemens sestertio nummo uno libripende Marco Longino Longo [...] antestatus Caium Longinum Priscum [...] factum Arsinoite uico Caranide x Kalendas Apriles Seruio Octauio Laena Pontiano Marco Antonio Rufino consulibus anno xv Imperatoris Caesaris Traiani Hadriani Augusti mense Ellenio Phamenot die xxvii Μάρκος Σεμπρώνιος Πρεῖσκος ἀντεβαλόμην τὴν διαθήκην καὶ ἐπανεγνώσθη μοι καθὼς πρόκειται. apertum et recitatum [...] [...] in Caesario [...]reo ante stationem xx [...]ui[...] eisdem consulibus anno xvi Imperatoris Caesaris Traiani Hadriani Aurusti mense Choiac die xxx [...] [...]ig Caius Iulius Sat[...] ueteranus adgnovi[^a1] Caius Ualerius [...][...] ueteranus adgnovi[^a2] Caius Iulius Saturninus ueteranus adgnovi[^a3] Caius Domitius Clemens ueteranus adgnovi[^a4]

[^a1: adgnovi | rogatus]

[^a2: adgnovi | rogatus]

[^a3: adgnovi | rogatus]

[^a4: adgnovi | rogatus]